یک اقتصاددان می‌گوید دولت در برنامه‌های اقتصادی میان مدت خود بهتر است علاوه بر رشد شتابان و پایدار اقتصادی به اشتغالزایی رشد هم توجه کند، تا به این ترتیب به صنایعی بیشتر توجه شود که قابلیت اشتغالزایی دارند. محصولات آی‌تی، دانش‌بنیان و ترانزیتی اکنون در زمره این محصولات قرار می‌گیرند.

سید علیرضا شجاعی یک اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ساختاری که برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده حاوی تعدادی احکام است که به طور متمرکز به مبحث صادرات و تجارت خارجی نپرداخته و بیشتر مردمی‌شدن اقتصاد و گسترش زیرساخت‌ها را در زمینه تجارت خارجی در نظر گرفته است.

وی در خصوص رشد هشت درصدی که در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: به نظر من اگر دولت و مجلس محور و هدف برنامه‌های پنج سال آینده را تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی بداند باید در چارچوب برنامه‌ها، ابعاد مختلفی را تعریف کند. این ابعاد باید شامل علم و فناوری، فرهنگی و اجتماعی، سیاست خارجی، اقتصاد کلان و پولی و بانکی، توان داخلی در تولیدات صنعتی، معدنی و کشاورزی، تجارت اعم از داخلی و خارجی و آمار و اطلاعات باشد و سپس در هر یک از این ابعاد اولویت‌هایی انتخاب شود تا به موجب آن راهکارها و برنامه‌های متنوعی تعریف شود.

معاون پیشین وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: البته در متن برنامه ششم هم اولویت‌هایی مانند «رشد شتابان» و «پایداری» مدنظر قرار گرفته شده است. رشد شتابان در بحث تجارت خارجی به این معنی است که باید به حوزه‌هایی بیشتر بپردازیم که سرعت رشد صادراتی بیشتری دارند و همچنین بحث پایداری به این معنی است که صادرات کالاهایی در اولویت قرار گیرند که بتوانیم آن را به صورت بلندمدت صادر کنیم، نه اینکه دور‌ه‌هایی صادر کنیم و سپس بازار آن را از دست بدهیم یا اینکه توان تولیدمان تمام شود.

او ادامه داد: البته نکته‌ای که در برنامه ششم از آن غفلت شده است و به نظر من دولت و مجلس باید در کنار پرداختن به مقوله هایی مانند رشد شتابان و پایداری، به آن توجه کنند، موضوع اشتغالزا بودن رشد است به این معنی که در بحث رشد اقتصادی، رشد بخشهایی مد نظر قرار گیرد که اشتغال هم ایجاد کند.

شجاعی در تبیین سه مولفه رشد شتابان، پایداری اقتصادی و اشتغالزا بودن رشد هشت درصدی توضیح داد: مثلا اکنون ظرفیت سیمان در کشور اشباع شده و دادن مجوز برای تولید بیشتر آن اشتباه است، چون سیمان قابلیت رشد جهشی هشت درصدی را ندارد ولی محصولات دانش‌بنیان، ترانزیت و آی‌تی اکنون قابلیت تجربه رشد شتابان را دارند و می‌توانند در اولویت قرار گیرند تا اقتصاد کشور در جهت رشد هشت درصدی حرکت کند و هم اشتغال مناسب نیز ایجاد شود.

این اقتصاددان اظهار کرد: اکنون تمرکز بر روی این است که برای سال جاری و به صورت کوتاه مدت رشد از طریق صادرات نفت افزایش یابد ولی دولت باید موضوع رونق بنگاه‌های کوچک و متوسط را پیگیری ‌کند که بسیار مهم است و می‌تواند در رشد اقتصادی کمک کند. بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌تواند به سمت صنایع تبدیلی بروند و محصولات متنوعی تولیدی کنند. اکنون بسیاری از منابع طبیعی و مواد اولیه و خام هستند که این قابلیت را دارند که با اعمال یک فرآیند کوچک بر آن‌ها ارزش افزوده بسیاری بوجود آورند چنین قابلیتی می‌تواند مد نظر بنگاه‌های کوچک و متوسط قرار بگیرد و به این ترتیب به اهداف مربوط به رشد شتابان نزدیک شویم.

وی همچنین گفت: سال 93 که کشور رشد اقتصادی داشت به این دلیل بود که به صنایع بزرگ مانند پتروشیمی، خودروسازی و ... توجه کرد در صورتیکه بنگاه‌های کوچک و متوسط رشد نداشتند و ‌در رکود بودند و این رکود در سال گذشته تشدید شد، ولی اگر دولت در برنامه‌های خود به رشد تولید هدفمند بنگاه‌های کوچک و متوسط توجه کند، ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد خواهند کرد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا - اقتصادی - اقتصاد کلان

لینک خبر: http://goo.gl/toKIoi

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد