بنگاه های اقتصادی ما در سه سال اخیر در شرایط بلاتکلیفی هستند و با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنند. آمارها نشان می دهد که در سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای و سرمایه ای مورد نیاز  تولید داشتیم و این نشان می دهد که تعدادی از واحدها یا تعطیل شده اند و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. صادرات صنعتی نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشته است که این موارد حاکی از بی توجهی و سوء مدیریت دولت یازدهم در بخش صنعت و صادرات است. در دولت قبل بسیار بیشتر از دولت فعلی از بنگاه های تولیدی حمایت شد.

سید علیرضا شجاعی، سخنگوی وزارت صنعت و معدن و تجارت در دولت سابق در گفت و گو با خبرنگار شبکه ایرانیان با تکذیب اظهارات معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت دولت یازدهم گفت: من نمی دانم آماری که ایشان ارائه دادند، بر چه اساس بوده و بر اساس کدام منبع یا مرجعی گفته اند که ۴هزار واحد تولیدی معادل ۶۰ درصد کل واحدها در زمان دولت دکتر احمدی نژاد تعطیل شده است. بر اساس تحقیق آماری که در آن زمان انجام شد و اعداد و ارقامی که ما در اختیار داریم عددی بین ۸ تا ۱۲ درصد از واحدها در زمان دولت دهم به دلایلی دچار مشکل شدند.

وی افزود: باید ایشان آمار دقیقی از واحدهای صنعتی که به دلیل رکود فعلی حاکم بر اقتصاد کشور در دولت یازدهم تعطیل شده اند نیز ارائه می داد و آن را با سه سال اول دولت نهم مقایسه می کرد. مقایسه سه سال دولت فعلی با هشت سال دولت سابق مقایسه ای منطقی نیست.

شجاعی خاطر نشان کرد: اهالی صنعت از وضع فعلی مدیریت وزارت صنعت و معدن راضی نیستند. بنگاه های اقتصادی ما در سه سال اخیر در شرایط بلاتکلیفی هستند و با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می کنند. آمارها نشان می دهد که در سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای و سرمایه ای مورد نیاز تولید داشتیم و این نشان می دهد که تعدادی از واحدها یا تعطیل شده اند و یا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند. صادرات صنعتی نیز کاهش قابل ملاحظه ای داشته است که این موارد حاکی از بی توجهی و سوء مدیریت دولت یازدهم نسبت به صنعت و صادرات است.

سخنگوی پیشین وزارت صنعت و معدن و تجارت تاکید کرد: میزان کمک های نقدی و تسهیلات و یارانه ای که دولت قبل در اختیار بخش صنعت قرار داد، به مراتب بیش از دولت فعلی بود. در دولت فعلی کمک جدی به بخش صنعت نشد، ارقامی هم اعلام کردند که معلوم نشد بالاخره به بخش صنعت پرداخت شد یا خیر.

شجاعی تاکید کرد: تسهیلات بانکی که در دولت قبل به بخش صنعت داده می شد، خیلی تفاوتی با دولت فعلی نداشت. اما در بخش یارانه ها، تسهیلاتی که دولت فعلی به بخش صنعت داده است، به مراتب کمتر از تسهیلات دولت قبلی است. سیاست های دولت قبل در حوزه هدفمندی منسجم تر و کارآمد تر از دوره جدید بود.

وی تصریح کرد: طبق ارزیابی که انجام شد، تورم انتظاری ناشی از اثرات هدفمندی در بخش صنعت ظرف یک سال تخلیه شد و اگر تحریم نفتی و بانکی اعمال نمی شد، شرایط بنگاه ها به ثبات خوبی رسیده بود. اتفاقاتی که بعدها افتاد ناشی از هدفمندی نبود و علت های دیگری داشت.

شجاعی همچنین گفت: تعداد زیادی بنگاه در دولت های قبل مجوز گرفته بودند که غیر اقتصادی بودند. یعنی تولیدی که داشتند صرفه اقتصادی نداشت. بعد از هدفمندی یارانه ها و شرایط اقتصادی که ایجاد شد و شفافیتی که به دلیل واقعی شدن قیمت حامل های انرژی رقم خورد، برخی از این واحدها دچار مشکل و بعضا تعطیل شدند و درصد زیادی از آمار بنگاه های غیرفعال در دولت قبل، مربوط به اینگونه بنگاه هاست.

سخنگوی سابق وزارت صنعت تاکید کرد: بعد از هدفمندی یارانه ها و وقتی اقتصاد برپایه معیارهای نوین پایه ریزی شد، بنگاه های غیراقتصادی بیشتر خود را نشان می دهند. بطور مثال در دولت اصلاحات و سازندگی ۴۰۰ مجوز ماکارونی صادر شد. اما از آن مجوز ها امروز تعداد کمی واحد تولیدی توانسته است سرپا بماند. علت این است که بدون مطالعه این مجوز ها داده شده است. اگر به جای تسهیل، رها سازی انجام شود، شرایط نامساعدی شکل خواهد گرفت.

 

پیوندهای خبر:

http://iinn.ir/1154

http://www.dolatebahar.com/view/279065

پیوندهای مرتبط
sigplus

مهندس سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پایه گذاران کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و از متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه دفاع ملی است و هم اکنون مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی می باشد.