ایران دارای توانمندی های نهفته بی شماری است؛ اما گویا نبود تکنولوژی و حضور تحریم ها در چند سال اخیر موجب عقب ماندن ایران از سایر کشورها شده و حالا که ذخایر نفتی ایران رو به اتمام است به فکر جایگزین کردن صنایع دیگر با نفت نیز افتاده ایم.

سید علیرضا شجاعی کاشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار  بازار نیوز، گفت: در اواخر دولت قبلی برنامه راهبردی صنعت معدن تجارت که در آن اولویت ها و پیشران های تولید و تجارت کشور برای توسعه و رشد اقتصادی مشخص شده را به وزراتخانه ارائه کردیم که حاصل کارهای مطالعاتی فشرده در حوزه اقتصادی بود.

وی اظهار داشت: این برنامه در اوایل سال 92 توسط رئیس جمهور وقت رونمایی و از سوی وزیر صنعت معدن و تجارت تایید و ابلاغ و ساز و کار اجرای آن تعیین شد و سپس در دوره دولت جدید نیز در اختیار وزیر صنعت دولت یازدهم نیز قرار داده شد.

شجاعی تصریح کرد: طبق اولویت بندی موجود در آن برنامه، رشته های صنعتی همچون تجهیزات الکترونیکی و الکترونیکی، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، تجهیزات حمل و نقل، محصولات شیمیایی و حامل های انرژی در حوزه صنعت از جمله 5 رشته فعالیتی محسوب می شوند که توانایی جایگزین شدن درآمدهای نفتی دارند و در اولویت تولید تا سال 1404 برای تحقق رشد اقتصادی و صنعتی کشور هستند.

وی افزود: پنج حوزه خدمات مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات و محتوای آموزشی و سرگرمی، گردشگری و خدمات بیمه ای و مالی نیز می توانند جایگزین مناسبی برای نفت باشند که با بخش های حوزه صنعت نیز در ارتباط معناداری هستند به طوری که مثلا با ارتقا بخش تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، یقینا توان تولید و صدور خدمات مهندسی نیز افزایش خواهد یافت.

شجاعی امکان رشد پایدار و مستمر سالانه را از جمله ویژگی های انتخاب این رشته ها در برنامه راهبردی دانست و تاکید کرد: هر کدام از بخش های نام برده شده در این طرح اگر اجرا شوند، در دنیا به علت نیازی که به آن وجود دارد، از آن استقبال شده و هر روز ارتقا نیز خواهند داشت.

وی در خصوص قابلیت های این برنامه ها عنوان کرد: مهمترین قابلیتی که می توان به آن اشاره کرد ایجاد شغل در مرزهای داخلی کشور است به همین دلیل علاوه بر دارا بودن قابلیت جایگزین شدن بر درآمدهای نفتی از نظر اجتماعی نیز تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

شجاعی گفت: این طرح ها به علت اینکه زمینه دانشی دارند می توانند به سرعت به محصولات دانش بنیان تبدیل شوند و قابلیت های ویژه ای از خود را نمایان کنند؛ علاوه بر آن  رشته های در نظر گرفته شده در این برنامه راهبردی دارای ارزش افزوده بالایی هستند که می توانند با حمایت های دولت و آماده کردن زیر ساخت های مناسب جهش بزرگی را در تولید، تجارت و صادرات ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه راهبردی با بررسی تجربیات کشور های پیشرفته تنظیم شده و به جرات می توان گفت اکثر کشور های موفق دنیا در همین راستا حرکت کرده اند.

 

منبع: بازارنیوزhttp://bazarnews.ir/fa/news/1093

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد