یک سازمان برای دستیابی به شایستگی کلیدی و تبدیل آن به مزیت رقابتی باید همواره هوشمندانه رصدکننده تغییرات در محیط کسب و کار باشد.

سید علیرضا شجاعی در دهمین همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی با بیان این مطلب، گفت: سازمان امروز باید قادر باشد در شرایط متغیر، پیچیده، متلاطم و بی ثبات محیطی با داشتن توانمندی مکفی و سرعت عمل بالا در جایگاه یک کنشگر نسبت به اتخاذ تصمیم های مناسب کلیدی اقدام کند. وی افزود: چنانچه این شرایط همراه با ایجاد موانع از سوی محیط باشد، کار را دشوارتر می سازد بگونه ای که دیگر با بهره گیری از متدها، تکنیک ها و انواع مدیریت های متداول امکان غلبه بر شرایط و باقی ماندن در فضای رقابت نخواهد بود.

این کارشناس مسائل راهبردی، سازمان ها را نیازمند الگوی مدیریتی نوینی برای عبور از این شرایط دانست و به هفت رویکرد طراحی الگوی مدیریت جهادی در سازمان اشاره کرد و در پایان رویکردی تلفیقی را مطرح و مدلی را در این خصوص پیشنهاد کرد.

بر اساس این گزارش، مقاله رویکردهای طراحي الگوی مدیریت جهادي در سازمان ها به نویسندگی سیدعلیرضا شجاعی و قاسم علیپور از جمله چند مقاله علمی برگزیده این همایش برای ارائه بود که در نشست تخصصی فرهنگ و مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی، نهادسازی و مشارکت مردمی در سالن اصلی همایش ارائه شد.  

گفتنی است دهمین همایش ملی فرهنگ و مدیریت جهادی با شعار راهبرد اساسی در اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با محوریت وزارت جهاد کشاورزی در سطح ملی و با مشارکت 11 وزارتخانه و بیش از 30 سازمان، موسسه، شرکت و بنیاد و پنج دانشگاه دولتی و جهاد دانشگاهی مرکز، روزهای 24 و 25 مرداد ماه با حضور مدیران ارشد دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی در باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت برگزار شد.

معرفی و تقدیر از 18 طرح موفق و برتر جهادی و الگویی در سطح کشور از ویژگی های این همایش بود و هر وزارتخانه و سازمان و موسسه سه طرح موفق جهادی خود را برای بررسی و ارزیابی به کمیته طرح های موفق و الگوهای برتر همایش ارائه داد.

ترویج و نشر ارزش های فرهنگی و مدیریت جهادی، انتقال مفاهیم آن به نسل آینده و نهادینه کردن فرهنگ جهادی با استفاده از تجارب دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی پس از انقلاب اسلامی و بکارگیری ابزارهای متنوع رسانه ای به ویژه رسانه ملی صدا و سیما از اهداف این همایش بود.

از دیگر برنامه های این همایش دو روزه می توان به برگزاری پنج کارگاه آموزشی تحت عنوان فرهنگ و مدیریت جهادی، ارتقای سلامت - فرهنگ و مدیریت جهادی، تقویت تولید داخلی- فرهنگ و مدیریت جهادی، اخلاق حرفه ای- فرهنگ و مدیریت جهادی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، فرهنگ و مدیریت جهادی از منظر قرآن و نهج البلاغه، تقدیر از ایثارگران و خانواده شهدا، رونمایی از کد حلال و همچنین برگزاری نمایشگاه اشاره کرد.

محورهای اصلی دهمین همایش ملی و اولین جشنواره فرهنگ و مدیریت جهادی عبارتند از:

- مبانی فلسفی و بنیان های نظری فرهنگ و مدیریت جهادی

- ماموریت و رسالت فرهنگ و مدیریت جهادی در تحقق اقتصاد مقاومتی

- تجارب، کارکردها، ظرفیت ها و راهبردهای فرهنگ و مدیریت جهادی در تحقق اقتصاد مقاومتی.

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد