بیانیه شانزدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که توسط سیدعلیرضا شجاعی نایب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران قرائت شد به شرح زیر است:

 

 

بسم ا... الرحمن الرحیم

با گرامیداشت یاد و خاطره سردار مقاومت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، همچنین شهدای سانحه دلخراش سقوط هواپیما و نیز گرامیداشت ایام فاطمیه.

 

نهالی که در سال 1380 توسط انجمن مهندسی صنایع ایران و به پشتوانه دانشگاه‌ها و جامعه مهندسی صنایع کشور به عنوان "کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع" کاشته شد، امروز درختی 16 ساله شده است واکنون معتبرترین و بزرگترین رویداد کشور در حوزه مهندسی صنایع به شمار می رود.

 

شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی صنایع ایران با همکاری دانشگاه الزهرا (س) و انجمن مهندسی صنایع ایران، با هدف تبادل دانش، مفاهیم، روش‌ها و روند‌های جدید این حوزه و با محوریت تحول دیجیتال و مهندسی صنایع در کشور ۲ و ۳ بهمن امسال، در محل سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا (س) برگزار ‌شد. امسال قریب 600 مقاله به دبیرخانه کنفرانس واصل شد. همچنین اولین دوره جشنواره برگزیدگان انجمن مهندسی صنایع ایران در سال ۹۸ با حمایت و همکاری دانشکده‌های مهندسی صنایع سراسر کشور در سه بخش کتاب، پایان نامه تحصیلات تکمیلی و ترویج دهنده مهندسی صنایع با حضور بالغ بر 100 اثر برگزار شد.

 

اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان با حضور فعال در انجمن مهندسی صنایع ایران در قالب یک هم‌افزایی ملی، تلاشی همگانی برای توسعه دانش و کاربرد مهندسی صنایع و ارتقاء جایگاه آن در کشور و حتی صحنه بین الملل داشته و دارند.

 

 انجمن مهندسی صنایع ایران به نمایندگی از جامعه مهندسی صنایع کشور براین باور است که نسخه شفابخش ایران «مهندسی صنایع» است و پزشکان و درمانگران وضع موجود «مهندسان صنایع» هستند.

راه نجات کشور در وضعیت فعلی، شک نکنید که بهره گیری از ابزارها و تکنیک های مهندسی صنایع است.

 

مشکلات کشور تک بعدی نیست و ترکیبی از مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی و سیاسی می باشد لذا راه حل های مقطعی و یک جانبه جوابگو نیست.

کشور نیازمند «تبیین» مسائل راهبردی و سپس حل مسائل است.

مهندسی صنایع به دلیل نگاه سیستمی (آنچه الان کشور به شدت به آن نیاز دارد) و بهره گیری از علوم مدیریت، علوم اقتصادی، مباحث فنی و انسانی می تواند و باید نگاه همه جانبه به مسائل داشته باشد، مسائل را درست تبیین و تعریف کند و برای آن راهبرد و راهکار ارائه نماید.

 

دولت، سیاستگذاران و بنگاه ها بدانند برای خروج از شرایط دشوار کنونی و برای رونق تولید، استفاده از دانش، تکنیک ها و ابزارهای مهندسی صنایع ضروری است نه دلخواه.

 

اقتصاد مقاومتی با مهندسی صنایع محقق می شود و بنگاه ها با بکارگیری تفکر مهندسی صنایع می توانند تاب آور شوند.

 

لذا بر این باوریم که برای حل مشکلات امروز کشور، «مهندسی صنایع یک انتخاب نیست بلکه اجبار است». مهندسی صنایع یک بینش، یک تفکر و یک مهارت است.

 

جامعه مهندسی صنایع اعم از اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان، آماده ایفای نقش در حل مسائل کلان اقتصادی کشور هستند (البته اگر دولت محترم بخواهد و اراده ای داشته باشد).

 

در این راستا، انجمن مهندسی صنایع ایران با پشتوانه 20 سال سابقه با تمام توان آماده:

  1. راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده کالا و خدمات در سراسر کشور است.
  2. احیا یا تکمیل ظرفیت بنگاه های مسأله دار است.
  3. ترویج مهندسی صنایع برای مدیران و مهندسان غیر صنایعی در دستگاه های دولتی و سازمان ها و بنگاه های غیر دولتی می باشد.
  4. آمادگی دارد با کمک رسانه ها و صدا و سیما تکنیک ها و ابزارهای مهندسی صنایع را به زبان ساده برای عموم جامعه ترویج دهد تا برای موفقیت در کار و زندگی بکار گرفته شود.
  5. انجمن مهندسی صنایع ایران آماده همکاری و مشارکت علمی و کاربردی موثر در شکل‌گیری و تسهیل‌گری حکمرانی دیجیتال است.
  6. انجمن آمادگی دارد در طراحی و ایجاد ساز و کارهایی برای مدیریت تحولات دیجیتال در تعامل با سیاستگذاران و ذینفعان موضوع ایفای نقش کلیدی و اثربخش داشته باشد.

ضمن تشکر از همه عزیزان اعم از کمیته علمی و اجرایی و حامیان این رویداد مهم علمی کاربردی که در برگزاری شایسته کنفرانس شانزدهم به میزبانی دانشگاه الزهرا نقش‌آفرین بودند، همچنین مقامات مدعو، سخنرانان، ارائه دهندگان مقالات و صاحبنظرانی که طی دو روز دانش و تجربه خود را با دیگران به اشتراک گذاشتند، انشاءا... هفدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع سال آینده در مشهد الرضا و به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.     

 

شاد و سربلند و پیروز باشید.

 

 

 

 

پیوندهای مرتبط
sigplus

مهندس سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پایه گذاران کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و از متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه دفاع ملی است و هم اکنون مدیر مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی می باشد.