پایگاه اطلاع رسانی سیدعلیرضا شجاعی

سیدعلیرضا شجاعی فرزند سيدمحمدرضا، در 8 شهریورماه 1354 در تهران و در خانواده اي مذهبي چشم به جهان گشود. او اولین فرزند خانواده بود و زندگی پدرش هم مانند بیشتر كارمندان، بسیار ساده بود. تحصیل را در سنين كودكي با فراگیری قرآن کریم و اشعار مختلف از پدر و مادر در خانه شروع کرد. دوره‌ی دبستان را در مدرسه علوي گذراند. وي از جمله آخرين شاگردان مرحوم نيرزاده است. در همین ایام، یادگیری قرائت و تجوید قرآن را در مدرسه آغاز کرد و در مسابقات قرآن دبستان در رشته هاي قرائت و مفاهيم حائز رتبه شد و مورد تقدير قرار گرفت. دوران راهنمایی و دبیرستان را نيز در مدرسه علوی ادامه داد. در دبيرستان، رشته رياضي-فيزيك و رشته علوم تجربي را با هم خواند تا اينكه در سال چهارم دبيرستان به توصيه مدير و معلمان مدرسه به سبب توانمندي بيشتر در مباحث رياضي، بر مباحث رياضي-فيزيك متمركز شده و در كنكور فني-مهندسي شركت كرد. و در همان سال يعني سال 1372 با رتبه اي خوب در رشته مهندسی صنایع گرایش تکنولوژی صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد. فعالیت‌های جنبی خود را که از دبستان آغاز کرده بود در دانشگاه نیز ادامه داد. وی همراه تعدادی از دانشجویان دانشکده در برگزاری سومین همایش دانشجویی مهندسی صنایع در اسفندماه 1374 نقش موثری ایفا کرد. شجاعی از پایه‌گذاران کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و از متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران به شمار می‌رود.

او در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی و اجتماعی تجربه‌های زیادی دارد و ضمن گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری در دانشگاه علم و صنعت ایران، هم‌اکنون دانشجوی دکتری مدیریت راهبردی است. وی دارای سوابقی همچون عضویت در هیات‌ مدیره‌های انجمن مهندسی صنایع ایران، موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، انجمن پژوهش‌های آموزشی ایران و انجمن دانش‌آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران؛ کارشناس توسعه مدیریت، همکار گروه مشاوران جوان و رئیس اداره توسعه نظام‌های مدیریت پروژه‌ها و طرح‌ها سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ سرپرست حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، رییس گروه مشاوران جوان سازمان توسعه تجارت ایران؛ مشاور وزیر، سخنگو و مدیرکل روابط عمومی وزارت بازرگانی؛ مشاور وزیر، سخنگو و مدیرکل روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ عضو هيات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و ایران؛ سرپرست روزنامه گسترش صنعت بوده و در حال حاضر مشاور مديرعامل سازمان مديريت صنعتي و مشاور انجمن تخصصي مراكز تحقيق و توسعه صنايع و معادن ايران است.

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، عضو اسبق هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، معاون آموزش و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد