برنامه "مناظره" با موضوع طرح احیای وزارت بازرگانی، موانع و چالش های پیش روی آن با حضور سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق وزارت صنعت معدن و تجارت و مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

 

 

سید علیرضا شجاعی با بیان اینکه یکی از طرفداران سرسخت و تئورسین های ادغام این وزارتخانه ها بودم، عنوان کرد: معتقدم تجارت حلقه قبل و بعد تولید است و باید نگاه سیستمی جاری شود تا درگیری میان حمایت از تولید و واردات ایجاد نشود.

وی افزود: زمانی که در سال ۹۰ ادغام انجام شد تنها یک خط شرح وظیفه برای وزارتخانه جدید مطرح شد و آن جمله به این شرح بود: "هر آنچه در وزارت بازرگانی و هر آنچه اختیارات وزارت صنایع و معادن است باید در وزارت صمت اجرا شود."

مدیر تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی در ادامه مطلب فوق اضافه کرد: اوایل سال ۹۱ شرح وظایف وزارت صمت و ساختار آن طراحی و در رسانه ها منتشر شد اما در همان زمان به دلیل اختلاف دولت و مجلس، اجازه تفکیک و ادغام تا سطح دستگاه‌ها و شرکت های دولتی از دولت گرفته شد، به همین دلیل چابک سازی ساختار جدید منتفی شد چون امکان واگذاری برخی از مسئولیت‌ها و وظایف به تشکل ها از جمله خانه های صنعت و معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و اصناف که برای کم شدن تصدی گری دولت طراحی شده بود وجود نداشت.

به عقیده شجاعی ادغام در غلبه بر تحریم های دور اول در سال ۹۱ بسیار کمک کننده بوده است چرا که سبب شد گروه‌های مشترک میان صنعت و تجارت شکل بگیرد و تعرفه‌ها را در جهت حمایت از تولید تنظیم کنند.

وی با انتقاد از عملکرد دولت و مجلس در خصوص وزارت صمت، تاکید کرد: دولت و مجلس به جای ارائه تئوری عدم توفیق ادغام، باید اجرای شرح وظایفی که در سال ۹۱ برای وزارت صمت در نظر گرفته شده بود را پیگیری کنند.

 

این برنامه در روز دوشنبه 28 مرداد 1398، ساعت 16:00 به مدت 70 دقیقه پخش و چهارشنبه 30 مرداد در همین ساعت تکرار شد.

 

فایل های این برنامه از لینک های زیر قابل دانلود است:

 

 

http://headend1.iranseda.ir/downloadFile/?vid=919740_206&VALID=TRUE

 

http://headend1.iranseda.ir/downloadFile/?vid=919758_206&VALID=TRUE

 

http://headend1.iranseda.ir/downloadFile/?vid=919776_206&VALID=TRUE

 

 

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد