وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهادکشاورزی آرامش را به بازار برگردانند.      

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، سید علیرضا شجاعی، نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران و معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صمت با برنامه «گفتگوی اقتصادی» در مورد برنامه های وزیر صمت و وزیر جهادکشاورزی برای تنظیم بازار کالاهای اساسی گفتگو کرد.

 


شجاعی با اشاره به اینکه وزیر صمت برای تنظیم بازار یک برنامه کوتاه مدت شامل شش اقدام را اعلام کرده گفت: واژه تنظیم بازار در برنامه وزیر جهادکشاورزی خیلی پراکنده است و به جز برای شب عید، تمرکز خاصی در حوزه تنظیم بازار ندارد.

وی از نگاه سامانه ای و مدیریت زنجیره تأمین در برنامه های این دو وزیر به حوزه تنظیم بازار و تجارت سخن گفت و افزود: اصلاح و تغییر ضوابط قیمت گذاری ها و شفاف سازی از کلیدواژه های دو وزیر در برنامه ریزی های حوزه تنظیم بازار هستند.

نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران تأکیدکرد: با توجه به وضعیت معیشت مردم هر دو وزیر صمت و جهاد کشاورزی باید بحث آرامش بخشی به بازار را دنبال کنند اما از سال 1401 نیازی به ارز 4200 تومانی هم نخواهد بود.

شجاعی درمورد نیاز کشور به واردات گندم گفت: ما علاوه بر نیاز سالانه کشور به گندم باید بحث ذخایر استراتژیک را هم در نظر بگیریم تا در شرایط غیرمنتظره مانند تحریم و خشکسالی و مشکلات ارزی که برای کشور رخ می دهد دچار بحران نشویم.


معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صمت با بیان این مطلب که مشکل اساسی کشور در تنظیم بازار نیست تصریح کرد: مشکل اصلی ما عدم تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی عدم توجه به رونق و جهش تولید است.

شجاعی وفور کالا و قیمت را دو شاخص اصلی برای تنظیم بازار کالاهای اساسی برشمرد و گفت: دولت در این سالها بیشتر روی قیمت گذاری دستوری تمرکز کرد درحالیکه باید بیشترین تمرکز را بر وفور کالا می گذاشت.

وی با تأکید بر اینکه دولت برای تخصیص ارزها باید برنامه ریزی مشخصی داشته باشد افزود: مدیریت ارز 4200 تومانی به دلیل اختلاف بالایی که با ارز معمولی در کشور دارد خیلی دشوار است اما فعلاً مجبوریم که این سیاست را به صورت مدیریت شده ادامه دهیم.

معاون اسبق برنامه ریزی وزارت صمت یادآورشد: بحث الگوی کشت و هدفمندی میزان کشت در برنامه های وزیر جهادکشاورزی لحاظ شده است و در اجرا باید مورد توجه و در اولویت قرار گیرد.

 

 http://seda.ir/sh/?3145407 

 

 

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، عضو اسبق هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، معاون آموزش و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد